Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
LUBOWSKI
imiona
Bronisław
funkcja
kleryk diecezjalny
wyznanie
Kościół łaciński (rzymsko-katolicki)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21]
diecezja / prowincja
diecezja żytomierska
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.11.14]
szczegóły śmierci
Pracując jako cukiernik przygotowywał się do kapłaństwa w tajnym seminarium duchownym w Kijowie. 25.05(09).1929 aresztowany przez Rosjan, podczas aresztowań kapłanów katolickich na Ukrainie. Oskarżony o „przygotowywanie się do działalności kapłańskiej w celach kontrrewolucyjnych”. Prawd. 26.02.1930 skazany przez zbrodniczy rosyjski sąd kapturowy Kolegium OGPU (DPU) na 3 lata zesłania w Północne Terytoria Rosji. Dalsze losy nieznane.
przyczyna śmierci
eksterminacja
sprawstwo
Rosjanie
data i miejsce urodzenia
1909
Komorów
rej. Winnica, obw. Winnica, Ukraina
szczegóły posługi
student {Kijów, Seminarium Duchowne diecezji żytomierskiej — konspiracyjne}, prowadzone przez administratorów apostolskich: ks. Teofila Skalskiego, a potem ks. Kazimierza Naskręckiego
inni związani szczegółami śmierci
BLECHMAN Bolesław, GRZEGORZEWSKI Stanisław, KOWALSKI Józef, MARECKI Brunon, MARKUSZEW, RYBAŁTOWSKI Andrzej
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
Proces 26.02.1930: Grupowy proces, w ramach szeregu procesów polskich kapłanów z Ukrainy, który miał miejsce 26.02.1930 przed tzw. „Trojką NKWD”, rosyjskim zbrodniczym sądem kapturowym, który miał miejsce w Kijowie. Obejmował m.in. kilku kleryków „nielegalnego” seminarium duchownego w Kijowie, których głównie skazano na zesłanie na Północne Terytoria (Syberia) Rosji.
Kijów (Łukianiwska): Rosyjskie więzienie polityczne w Kijowie, prowadzone przez zbrodnicze NKWD. (więcej na: en.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21])
źródła
osobowe:
christking.info [dostęp: 2018.09.02]
bibliograficzne:
„Losy duchowieństwa katolickiego w ZSSR 1917‑1939. Martyrologium”, Roman Dzwonkowski, SAC, wyd. Towarzystwo Naukowe KUL, 2003, Lublin
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: LUBOWSKI Bronisław
Powrót do przeglądania życiorysu: