Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
LANGER
imiona
Agnieszka
imiona zakonne
Herlinda
funkcja
siostra zakonna
wyznanie
Kościół łaciński (rzymsko-katolicki)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21]
zakon
Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza (boromeuszki - SCB)
więcej na: www.boromeuszki.pl [dostęp: 2013.05.19]
data i miejsce śmierci
15.03.1945
Otmuchów
gm. Otmuchów, pow. Nysa, woj. opolskie, Polska
szczegóły śmierci
W czasie zimowej ofensywy wojsk rosyjskich w 1945, kończącej II wojnę światową, rozpoczętą niemieckim i rosyjskim najazdem na Rzeczpospolitą w 09.1939, ewakuowana do Otmuchowa, gdzie przed dalszą drogą zatrzymała się w zakonnym domu opieki dla osób chorych i starszych. Zginęła pod gruzami budynku podczas rosyjskiego bombardowania lotniczego miasta wraz z kilkoma pensjonariuszami oraz s. Friedą Grundei. Otmuchów was captured by the Russians few month later, on 08.05.1945. Otmuchów został zajęty przez Rosjan niecałe dwa miesięce później, 08.05.1945.
przyczyna śmierci
bombardowanie
sprawstwo
Rosjanie
data i miejsce urodzenia
28.11.1870
Grudynia Mała
gm. Pawłowiczki, pow. Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie, Polska
śluby zakonne
27.06.1899 (wieczyste)
szczegóły posługi
zakonnica domu zakonnego w Jędrzejowie — pielęgniarka w domu opieki, b. zakonnica domów Zgromadzenia w Wołowie i Namysłowie — pielęgniarka w domach opieki, nowicjat w domu zakonnym Trzebnica od 05.01.1896, w Zgromadzeniu w domu zakonnym Trzebnica od 04.02.1895
inni związani szczegółami śmierci
GRUNDEI Frieda (s. Celestyna)
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
Ribbentrop-Mołotow: Ludobójczy rosyjsko–niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. „Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy–Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane Intelligenzaktion, w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko–niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.09.30])
źródła
bibliograficzne:
„Martyrologium duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach II wojny światowej”, ks. Andrzej Hanich, Opole 2009
„Martyrologia duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach powstań śląskich i II wojny światowej”, ks. Andrzej Hanich, Opole 2019
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: LANGER Agnieszka
Powrót do przeglądania życiorysu: