Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
MULKOWSKA
imiona
Józefa
imiona zakonne
Vestina
funkcja
siostra zakonna
wyznanie
Kościół łaciński (rzymsko-katolicki)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21]
zakon
Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety (elżbietanki - CSSE)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21]
diecezja / prowincja
prowincja Gnieźnieńsko-Poznańska Sióstr Elżbietanek CSSE
więcej na: www.elzbietankipoznan.pl [dostęp: 2019.04.16]
data i miejsce śmierci
08.05.1942
NL Schmückert
Bojanowo, gm. Bojanowo, pow. Rawicz, woj. wielkopolskie, Polska
szczegóły śmierci
Po niemieckim najeździe na Rzeczpospolitą w 09.1939 i rozpoczęciu II wojny światowej aresztowana przez Niemców 19.04.1941 w Lesznie. Przetrzymywana w obozie koncentracyjnym Nonnenlager–Schmückert (głównie dla zakonnic i starszych księży), gdzie zginęła.
przyczyna śmierci
eksterminacja
sprawstwo
Niemcy
data i miejsce urodzenia
16.02.1861
szczegóły posługi
zakonnica domu zakonnego Leszno Wlkp.
inni związani szczegółami śmierci
DERKACZEWSKA Stanisława (s. Rafała), DWULECKA Maria (s. Fabiola), GRYGIER Anna (s. Wunibalda), GRZANKA Franciszka (s. Romualda), KĄKOLEWSKA Wanda (s. Weronika), LEWICKA Klara (s. Kordelia), OSIŃSKA Leokadia (s. Radegundis), SZKUDLAREK Helena (s. Hermana), GRZECHOWSKA Maria (s. Sapientia), FIEREK Franciszka (s. Potamia), CHWOŁKA Jadwiga (s. Bonifacja), BŁOCIŃSKA Anna (s. Jukundyna), KACZMAREK Elżbieta (s. Rita), ŁUCZAK Marianna (s. Syriana), PIOTRZKOWSKA Paulina (s. Anakleta), TUŻYNA Konstantyna (s. Rusticula), WANIOREK Teodozja (s. Flawiana), WOJCIECHOWSKA Teofila (s. Reinharda)
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
NL Schmückert: Niemiecki obóz koncentracyjny niem. Nonnenlager–Schmückert zorganizowany w Bojanowie (dziś pow. Rawicz), głównie dla sióstr zakonnych. 25.02.1941 przywieziono pierwszą grupę 56 zakonnic. Pod koniec 1941 w obozie przebywały 293 osoby. 11.12.1941 Niemcy przywieźli ok. 40 starych, schorowanych kapłanów z obozu koncentracyjnego KL Posen. Razem przez obóz w latach 1941‑5 przeszło ogółem 615 sióstr z 27 zgromadzeń zakonnych. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2013.08.17], www.niedziela.pl [dostęp: 2019.04.16])
Ribbentrop-Mołotow: Ludobójczy rosyjsko–niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. „Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy–Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane Intelligenzaktion, w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko–niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.09.30])
źródła
bibliograficzne:
„Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską w latach 1939‑1945”, Wiktor Jacewicz, Jan Woś, tom I‑V, Akademia Teologii Katolickiej, 1977‑1981
„Martyrologium duchowieństwa polskiego pod okupacją niemiecką w latach 1939‑1945”, o. Szołdrski Władysław CSSR, Rzym 1965
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: MULKOWSKA Józefa
Powrót do przeglądania życiorysu: