Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
LISKIEWICZ
imiona
Bogdan
funkcja
kleryk eparchialny
wyznanie
Ukraiński Kościół greckokatolicki
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2013.05.19]
diecezja / prowincja
eparchia przemyska
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2013.05.19]
narodowość
ukraińska
data i miejsce śmierci
10.11.1947
łagier SiewŻołdarŁag
rep. Komi, Rosja
szczegóły śmierci
Po zakończeniu II wojny światowej, rozpoczętej niemieckim i rosyjskim atakiem na Polskę w 09.1939 — po klęsce Niemiec i rozpoczęciu w 1944 kolejnej okupacji rosyjskiej — deportowany w 09.1945, wraz z rodzicami, przez komunazistowskie polskie władze prl i Rosjan do okupowanej przez Rosjan Ukrainy — podczas pierwszej, „dobrowolnej” deportacji Ukraińców z terenów kontrolowanej przez Rosjan polskiej republiki prl na wschód, na tereny bezpośrednio okupowane przez Rosjan. Osiadł w mieście Sambor. Tam w 1947 aresztowany przez mordercze rosyjskiej MWD (następca ludobójczego NKWD). Oskarżony o „organizowanie grup oporu walczących za wolną Ukrainę”. 26.06.1947 skazany przez kapturowy sąd wojskowy MWD obw. Lwów na 10 lat niewolniczej pracy przymusowej w rosyjskich obozach koncentracyjnych Gułag. Przetrzymywany w oboze koncentracyjnej SiewŻełdorŁag w rep. Komi. Zaginął w nieustalonych okolicznościach podczas przewożenia więźniów.
przyczyna śmierci
eksterminacja
sprawstwo
Rosjanie
data i miejsce urodzenia
28.09.1926
Jarosław
pow. Jarosław, woj. podkarpackie, Polska
szczegóły posługi
student teologii i filozofii Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu (1944‑5)
inni związani szczegółami śmierci
SALO Karol
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
SiewŻełdorŁag: Założony 10.05.1938 i funkcjonujący do 24.07.1950 (gdy został włączony do obozu PeczorŁag) rosyjski obóz koncentracyjny niewolniczej pracy przymusowej w ramach systemu obozów koncentracyjnych Gułag zarządanych przez ludobójczą organizację NKWD. Więźniowie pracowali przy konstrukcji linii kolejnowej między Kotłasem obw. Archangielsk a miejscowością Jemwa w rep. Komi (gdzie w wiosce Kniażpogost znajdowało się kierownictwo obozu), na północy Rosji. W szczycie — 01.1941 — w obozie przetrzymywano 84,893 więźniów; a najmniej — w 01.1945, 12,418 więźniów. (więcej na: ru.wikipedia.org [dostęp: 2020.04.04])
Gułag: Sieć rosyjskich obozów koncentracyjnych niewolniczej pracy przymusowej. Jednorazowo przetrzymywano w nich do 12 mln więźniów, z których miliony zginęły. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.05.09])
Ribbentrop-Mołotow: Ludobójczy rosyjsko–niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. „Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy–Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane Intelligenzaktion, w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko–niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.09.30])
źródła
bibliograficzne:
„Duchowieństwo Eparchii Przemyskiej i Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny”, Bogdan Prach, Wydawnictwo Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, Lwów 2015
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: LISKIEWICZ Bogdan
Powrót do przeglądania życiorysu: