Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
LANGKAU
imiona
Paweł
inne wersje imion
Paul
funkcja
kapłan diecezjalny
wyznanie
Kościół łaciński (rzymsko-katolicki)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21]
diecezja / prowincja
diecezja warmińska
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2018.09.02]
data i miejsce śmierci
24.04.1945
łagier TagiłŁag
Niżny Tagił, obw. swierdłowski, Rosja
alt. daty i miejsca śmierci
05.1945
szczegóły śmierci
W czasie II wojny światowej — rozpoczętej niemieckim i rosyjskim najazdem na Rzeczpospolitą w 09.1939 — przez pewien czas aresztowany, w nieznanych okolicznościach, przez hitlerowskie władze niemieckie. Podczas kończącej II wojnę światową ofensywy rosyjskiej w Prusach Wschodnich przeciw Niemcom w 01.1945, po zdobyciu przez Rosjan Bartąga, gdzie był wikariuszem u boku swego wuja, ks. Ottona Langkaua, aresztowany przez Rosjan ok. 09.02.1945. Ostatni raz widziany w Morągu. Wywieziony w głąb do Rosji, gdzie zginął — prawd. na tyfus — w rosyjskim obozie koncentracyjnym pracy przymusowej Gułag na Uralu.
przyczyna śmierci
eksterminacja
sprawstwo
Rosjanie
data i miejsce urodzenia
20.08.1903
Reszel
pow. Kętrzyn, woj. warmińsko-mazurskie, Polska
prezbiterat (święcenia)/
ordynacja
12.02.1928
szczegóły posługi
wikariusz {parafia: Bartąg}
proboszcz {parafia: Unikowo}
wikariusz {parafia: Żegoty}
wikariusz {parafia: Pluty}
wikariusz {parafia: Babiak}
wikariusz {parafia: Bartąg}
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
TagiłŁag: Rosyjski obóz koncentracyjny i pracy przymusowej w mieście Niżny Tagił w regionie Świerdłowsk (Jekaterynburg), centrum hut żelaza i stali, a w czasie II wojny światowej centrum produkcji czołgów T‑34. Początkowo przetrzymywani byli w nim więźniowie rosyjscy (w ramach niewolniczego systemu pracy przymusowej Gułag), a od 1943 jeńcy wojenni — Niemcy, Węgrzy, etc. Tysiące jeńców przytrzymywano w obozie centralnym i jego 12 podobozach (co najmniej jednym z nich był obóz kobiecy). Tysiące zginęło. (więcej na: www.gulagmuseum.org [dostęp: 2014.11.28])
Gułag: Sieć rosyjskich obozów koncentracyjnych niewolniczej pracy przymusowej. Jednorazowo przetrzymywano w nich do 12 mln więźniów, z których miliony zginęły. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.05.09])
Deportacje Niemców do Rosji w 1945: 06.02.1945 rosyjski Państwowy Komitet Obrony wydał nakaz internowania wszystkich zdolnych do pracy Niemców, głównie mężczyzn, na niemieckich terenach zdobywanych przez rosyjską armię i następnie skierowania ich w głąb Rosji — do obozów pracy w Donbasie na Ukrainie, do ośrodków przemysłowych na Uralu, na tereny okupowanej przez Rosjan Białorusi, etc. — w celu odbudowy zniszczonej działaniami wojennymi Rosji. Planowano wykorzystać ok. 500,000 Niemców, w wieku 17‑50 lat, choć w praktyce aresztowano i wysyłano starszych. Tylko ze Śląska wywieziono do ok. 90,000, z których wróciło ok. 20% — byli wśród nich Niemcy i Polacy, w tym członkowie kospiracyjnej Armii Krajowej AK (część Polskiego Państwa Podziemnego) walczącej z Niemcami. Dziesiątki tysięcy wywieziono z Warmii i Mazur. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2018.11.18])
Ribbentrop-Mołotow: Ludobójczy rosyjsko–niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. „Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy–Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane Intelligenzaktion, w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko–niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.09.30])
źródła
osobowe:
www.gosc.pl [dostęp: 2018.11.18]
oryginalnych zdjęć:
thema.erzbistum-koeln.de [dostęp: 2018.02.15]
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: LANGKAU Paweł
Powrót do przeglądania życiorysu: