MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

Proboszczowie parafii św. Zygmunta w Słomczynie

GIERTUGA Bogdan

1983-1987

ks. BOGDAN GIERTUGA (1946-1996): proboszcz w latach 1983-1987; źródło: www.wpraga.oaza.org.plUrodził się 1 października 1946 roku w Zawoi.

Po szkole średniej przez rok studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1966 roku realizując swoje powołanie do kapłaństwa rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Jako młody kapłan wyjechał do Krościenka na rekolekcje dla księży prowadzone przez Ruch Światło-Życie. Tam po raz pierwszy spotkał księdza Franciszka Blachnickiego. W roku 1976 założył wspólnotę Ruchu Światło-Życie w Józefowie, która istnieje do dnia dzisiejszego. W tym też czasie ksiądz Bogdan został moderatorem Ruchu Światło-Życie.

Ksiądz Bogdan Giertuga był wikariuszem w parafii w Bełchowie, Kobyłce, Kołbieli, Józefowie i w Warszawie w parafii Matki Bożej Loretańskiej. Był także proboszczem w parafii Słomczyn koło Konstancina. Następnie będąc rezydentem w parafii Matki Bożej Loretańskiej, w Centrum Misyjnym w Warszawie przygotowywał się do wyjazdu na misje.

Wyjechał do Ugandy w Afryce, ale po ciężkich chorobach po kilku miesiącach wrócił do Polski.

W Polsce został proboszczem w parafii Matki Bożej Królowej Korony Polski w Spale, która po podziale diecezjalnym należała do diecezji łowickiej. Ostatnią parafią, w której ksiądz Bogdan pełnił posługę proboszcza była parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Wojciecha, biskupa i męczennika, w Strzegocine koło Kutna.

Ksiądz Bogdan Giertuga zmarł 26 lipca 1996 roku niedaleko rodzinnej Zawoi.

tekst:: www.wpraga.oaza.org.pl