MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU

Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno

św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzedni

Rosano
(Krwawiący Chrystus)

NIEZWYKŁE ZNAKI
(pełna lista: tutaj)

SANTO BAMBINO

lokalizacja: Rzym

następny

Skórzec
(Płaczący Chrystus)

Łącza do ilustracji związanych z wydarzeniem/znakiem:

  • SANTO BAMBINU: Santa Maria in Aracoeli, Rzym; źródło: www.infantjesus.us
  • SANTO BAMBINU: Santa Maria in Aracoeli, Rzym; źródło: www.initaly.com
  • SANTO BAMBINU: Santa Maria in Aracoeli, Rzym; źródło: vultus.stblogs.org
  • SANTO BAMBINU: Santa Maria in Aracoeli, Rzym; źródło: www.traditioninaction.org
  • SANTO BAMBINU: Santa Maria in Aracoeli, Rzym; źródło: przez-maryje-do-jezusa.blog.onet.pl
  • SANTO BAMBINU: Santa Maria in Aracoeli, Rzym; źródło: www.flickr.com
  • SANTA MARIA in ARACOELI: Rzym; źródło: pl.wikipedia.org

W bazylice Santa Maria in Aracoeli (Matki Bożej Niebiańskiego Ołtarza), rzymskiego kościoła z monumentalnymi 240 schodami doń prowadzącymi, znajduje się niezwykła figurka, wykonana z drzewa oliwnego z Ogrodu Getsemani w Jerozolimie.

Santo Bambino - tak nazywają ją Rzymianie - pochodzi z 1480 r. Z powstaniem figury łączy się piękna opowieść: kiedy jej autor, braciszek franciszkański, kończył pracę nad posążkiem, zabraknąć miało mu farby. Zmartwiony pozostawił rzeźbę niedokończoną i zasnął. Gdy się obudził – odnalazł ją pomalowaną!

A w okolicy nie było nikogo…

Zakonnik podarował figurę franciszkańskiemu kościołowi Santa Maria in Aracoeli. Podczas podróży do Rzymu figurka miała być zmieciona przez sztorm z pokładu statku i wyrzucona na brzeg w pobliżu Livorno, gdzie niespokojnie szukał jej ów zakonnik…

Aracoeli to kościół to równie niezwykły, powstały - jak niesie legenda - na miejscu, gdzie cesarz August, radząc się tyburtyńskiej Sybilli (radziły się jej, i ksiąg w jej świątyni przechowywanych, całe pokolenia republikańskiego, a później cesarskiego Rzymu) co począć - wobec pomysłu senatu - obwołania go bogiem, usłyszeć miał przepowiednię nadejścia z nieba „Króla wieków”, a wraz z nią wizję Dziewicy, otoczonej blaskiem, trzymającej Dzieciątko na rękach i głos mówiący: „To jest ołtarz Syna Bożego”.

I August natychmiast miał wystawić ów niebiański ołtarz…

Wszelako dziś Rzymian, i przez ostatnie stulecia, do Aracoeli bardziej przyciąga mała figurka Jezusa z drzewa oliwnego – Santo Bambino - niż wspaniałość zabytków i wiekowa historia. Od wieków jest ona otoczona wyjątkowym kultem. Przypisuje się jej nawet moc wskrzeszania zmarłych. Istnieją przekazy, że kiedy modlitwa w intencji śmiertelnie chorego jest wysłuchana, usta Dzieciątka ciemnieją; jeśli nie – pozostają blade.

Zdarza się, że w czasie porodu życie matki czy dziecka jest zagrożone. Wówczas Santo Bambino karetką pogotowia na sygnale przewożone jest przez zatłoczone rzymskie ulice do rodzącej!

Na co dzień figura maleńkiego Chrystusa, umieszczona w odrębnej kaplicy Aracoeli, promienieje dodatkowym blaskiem Monarchy Świata, wśród setek nieotwartych listów od czcicieli z całego świata (po pewnym czasie spalanych)… Co jakiś czas zakonnicy sprzedają niektóre kosztowności darowane Santo Bambino, a zyski przekazują potrzebującym.

W Wigilię Narodzenia Pańskiego podczas Pasterki, w trakcie uroczystego śpiewu Gloria, figurka, odpowiednio ubrana, umieszczana jest w żłóbku, i tam pozostaje do święta Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Przy żłóbku zaś dzieci czytają wiersze, śpiewają i modlą się. W święto Trzech Króli Santo Bambino przenoszone jest na szczyt kościoła Aracoeli, skąd błogosławi miastu i jego mieszkańcom. po czym wraca do swej prywatnej kaplicy.

W 1897 r. Santo Bambino, na życzenie Leona XIII, zostało ukoronowane.

Niestety, w 1994 r. bezcenną rzeźbę skradziono i dziś w jej miejscu znajduje się tylko wierna kopia - równie aliści głęboko czczona jak oryginał…

Mapa okolicy:

  • GoogleMap

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

angielskich: