św. ZYGMUNTLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
gm. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKAMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

WIELKI POST

Ivan Kramskoy, Chrystus na pustyni, 1872, olejny na płótnie, Tretyakov Gallery, MoskwaWielki Post to czas przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy, najważniejszego z naszych chrześcijańskich świąt.

Zaczyna się na 40 dni przed Wielkanocą (nie licząc niedziel) Środą Popielcową i trwa aż do Wielkiego Czwartku włącznie. W tym czasie każdy chrześcijanin powinien przygotowywać się duchowo do Świąt.

Wielki Post został wprowadzony już w II w., kiedy obejmował dwa dni przed Wigilią Paschalną (Wielki Czwartek i Wielki Piątek). W III w. został on wydłużony do tygodnia, zaś w IV obejmował już 40 dni na pamiątkę 40-sto dniowego postu Pana Jezusa na pustyni.

W Środę Popielcową nasze głowy zostają posypane popiołem na znak pokuty. W pierwszych wiekach Kościoła biskup naznaczał tak tylko tych którzy czynili publiczna pokutę i w ten sposób aż do Wielkiego Czwartku wykluczał ich ze wspólnoty. W kolejnych wiekach zwyczaj posypywania głów popiołem rozprzestrzenił się na cała wspólnotę. Najpierw obejmował tylko tych którzy prywatnie postanowili pościć, dopiero w VIII w. cała wspólnota posypywała sobie głowę popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W okresie Wielkiego Postu katechumeni przygotowywali się do przyjęcia Chrztu Świętego w Wigilię Paschalną wobec całej miejscowej wspólnoty. Obecnie także zaleca się aby osoby dorosłe właśnie w tym dniu przyjmowały Chrzest.

W czasie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia Kościół wskazuje trzy drogi do przybliżenia się do Boga: post, modlitwę i jałmużnę. Kolorem dominującym jest fiolet ? oznaczający pokutę i żałobę. Liturgia natomiast jest wyciszona, nie śpiewa się hymnu Chwała na wysokości Bogu oraz wesołej aklamacji Alleluja - zastępuje ją aklamacja Chwała Tobie, Królu Wieków lub Chwała Tobie, Słowo Boże. W Wielkim Poście nie przyozdabia się ołtarzy kwiatami, a instrumenty muzyczne służą tylko do podtrzymania śpiewu. Zabronione jest także branie udziału w zabawach. Aby wierni dobrze mogli przygotować się do Wielkiej Nocy w każdej parafii organizowane są kilkudniowe rekolekcje.

(źródło: www.brewiarz.katolik.pl)
przygotowała: franka93