MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU

Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno

św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

bł. ALBERT z JEROZOLIMY
(ok. 1149, Castrum Gualtieri - 1214, Akka)
biskup

patron: karmelitów

wspomnienie: 14 września

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych ze świętym:

  • św. ALBERT z JEROZOLIMY: ; źródło: www.santiebeati.it
  • św. ALBERT z JEROZOLIMY PRZEKAZUJĄCY REGUŁĘ KARMELITANOM na GÓRZE KARMEL: LORENZETTI, Pietro (ok. 1280, Siena - 1348, Siena), 1328-29, fragm. tempera na desce, Pinacoteca Nazionale, Siena; źródło: www.carm-fr.org
  • św. ALBERT z JEROZOLIMY: kaplica karmelitańska, kościół Santa Maria del Carmine, Mediolan; źródło: en.wikipedia.org
  • św. ALBERT z JEROZOLIM  i św. BROKARD: witraż w sanktuarium Naszej Pani z Góry Karmel, Middletown, NY; źródło: www.ourladyofmtcarmelshrine.com
  • św. ALBERT z JEROZOLIMY: ; źródło: saints.sqpn.com
  • św. ALBERT z JEROZOLIMY: ; źródło: www.stl-ocds.org
  • św. ALBERT z JEROZOLIMY: Aylesford Priory, Kent; źródło: www.carmelite.org
  • św. ALBERT z JEROZOLIMY: ; źródło: www.augustiniancanons.org
  • św. ALBERT z JEROZOLIMY: ; źródło: www.santiebeati.it

Albert Avogadro urodził się prominentnej szlacheckiej rodzinie w Castrum Gualtieri (w dzielnicy Reggio Emilia) we Włoszech ok. 1149 r. (inne źródła podają, że urodził się w książęcej rodzinie Sabbioneta…)

Szkolił się w teologii i prawie.

Był kanonikiem regularnym w klasztorze św. Krzyża w Mortara, w pobliżu Pavii. W 1180 r. (pierwsza pewna data z jego życia) został jego opatem.

Parę lat potem został biskupem w Bobbio, a ok. 1184 r. w Vercelli. Tą diecezją rządził gorliwie i mądrze przez 20 lat. Największe znaczenie dla diecezji Vercelli miał odbyty tam w 1191 r. synod, na którym uchwalono dekrety dotyczące karności kościelnej.

Jednocześnie Albert spełniał różne misje, zlecane mu przez Stolicę Apostolską. Klemens III powierzył mu pośredniczenie między Rzymem a cesarzem Fryderykiem Barbarossą. Ten sam papież zlecił mu później podobne zadania z następcą Fryderyka, Henrykiem IV. Jako wysłannik Innocentego III załagodził zatarg i doprowadził do pokoju pomiędzy Mediolanem a Pavią (1194 r.), a potem pomiędzy Parmą i Piacenzą (1199 r.). Za wysiłki mediacyjne nadano mu tytuł księcia Imperium Rzymskiego

W 1204 r. wybrano go – na życzenie chrześcijan palestyńskich - patriarchą Jerozolimy. Innocenty III wybór ten (1205 r.) zatwierdził i rozesłał listy do duchowieństwa Ziemi Świętej z zawiadomieniem o nominacji (wymieniając wiele zalet i cnót predestynujących Alberta na tak odpowiedzialne stanowisko…) Równocześnie Albert pełnił urząd legata Stolicy Apostolskiej w Ziemi Świętej.

Ziemia święta była ówcześnie w części w rękach Krzyżowców, acz Jerozolima pozostawała w rękach muzułmańskich Saracenów (od 1187 r.). Dlatego też Albert nigdy nie odwiedził świętego miasta i rezydował w Akce, w pobliżu góry Karmel i dzisiejszej Hajfy.

Doprowadził do zgody między królami Cypru a Jerozolimy, mediował między królem armeńskiej Cylicji, zakonem templariuszy i księciem Trypolisu. Nie zapominał o losie najsłabszych i starał się ulżyć doli jeńców. Doprowadził do wymiany jeńców z sułtanem Egiptu…

Nad zatoką i miastem Akka dominuje święta góra Karmel. Przebywała tam wtedy grupa pustelników, żyjąc w grotach, pod kierunkiem św. Brokarda. Ów ok. 1209 r. zwrócił się do Alberta z prośbą o pomoc w opracowaniu reguły dla eremitów (wcześniej w 1194 r. Albert napisał konstytucje dla kanoników regularnych w Biella – dlatego ten prośba ta była zupełnie naturalną). Reguła, najkrótsza ze wszystkich znanych reguł, oparta w całości o cytaty biblijne! (nosi dziś imię Alberta), będąca swoistym kompromisem między tradycjami Wschodu i Zachodu, obejmowała m.in. rygorystyczny ścisły post, zupełne powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, ciszę i odosobnienie.

W ostatniej regule Albert zanotował: „Upewniajcie się, że granice zdrowego rozsądku nie są przekraczane, ponieważ to on jest przewodnikiem cnótreguła 24, mając świadomość, że „wymagania życia przekraczają wszelkie zasady prawne…”reguła 16

W późniejszych czasie (1247 r.) Innocenty IV trochę ją złagodził, ale zapewniła ona Albertowi miejsce współzałożyciela zakonu karmelitańskiego…

W 1214 r. Albert został powołany przez Innocentego na IV sobór w Lateranie, ale już tam nie dojechał: w czasie procesji z okazji święta Podwyższenia Krzyża świętego, został w kościele św. Jana w Akce zasztyletowany przez mnicha, którego uprzednio złożył z urzędu (prowadzącego szpital Ducha Świętego) za nierządne praktyki i korupcję…

Odbiera cześć w diecezji Vercelli, w zakonach kanoników regularnych (którego był członkiem) i karmelitów (którzy, choć formalnie nie był członkiem tego zakonu, uznają go za świętego). Formalnie w Kościele uznawany jest za błogosławionego…