MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

bł. AMADEUSZ IX SABAUDZKI
(1435, Thonon-les-Bains - 1472, Vercella)
książę

patron: panujących, rodzin

wspomnienie: 30 marca

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych ze błogosławionym:

  • bł. AMADEUSZ IX SABAUDZKI, prawd. LAVRIANO, Ferrero di i GENTILIZIO, Albero, 1701, Turyn; źródło: en.wikipedia.org
  • TRÓJCA CAŁUNU (BÓG OJCIEC, MATKA BOŻA ŁASKAWA, bł. AMADEUSZ), MILOCCO, Michele Antonio (1690, Turyn – 1772, Turyn), ok. 1735, w ołtarzu kościoła św. Całunu, Turyn; źródło: books.google.pl
  • MATKA BOŻA ze ŚWIĘTYMI; źródło: santiebeati.it
  • bł. AMADEUSZ IX SABAUDZKI, SEITER, Daniele (1647, Wiedeń - 1705 Turyn), 1638, olejny na płónie, katedra w Vercelli; źródło: www.webalice.it
  • bł. AMADEUSZ IX SABAUDZKI; źródło: santiebeati.it

Urodził się w 1435 r. w Thonon-les-Bains (Sabaudia). Był synem księcia Ludwika i Anny.

Dziadkiem był Amadeusz VIII Sabaudzki, który w 1439 został wybrany przez schizmatyczny sobór w Bazylei anty-papieżem Feliksem V. Dopiero w 1449 r. dziadek uznał swoją pomyłkę i odpokutował, otrzymując przebaczenie od prawowitego papieża…

Już w dzieciństwie został, zgodnie z obowiązującymi ówcześnie zwyczajami (niejednokrotnie gwarantowało to pokój między krajami), zaręczony z Jolantą, z francuskiej rodziny królewskiej Walezych.

Ślub nastąpił w 1452 r. Małżeństwo okazało się szczęśliwym. Urodziło się 10 dzieci, z których wprawdzie część umarła już w dzieciństwie, ale jedna z córek, Ludwika, również miała zostać wyniesiona do chwały ołtarzy…

W 1465 r. został, po śmierci ojca, księciem sabaudzkim. Okazał się dobrym władcą. Udało mu się zaprowadzić pokój ze zwaśnionym rodem Sforzów z Mediolanu (jego siostra wyszła za Galeazzo Sforza). W domu zażegnał niepokoje ze strony niezadowolonych braci. Optował za krucjatą dla odzyskania Konstantynopola z rąk zwycięskich Turków…

Przywiązywał ogromną wagę do życia duchowego. Regularnie klękał do modlitwy i przyjmował sakramenty. Był wielkim jałmużnikiem. Sam żył skromnie.

Cierpiał na epilepsję i w 1471 r. musiał oddać ster rządów w ręce żony. Spowodowało to bunt notabli i uwięzienie, z którego wyratował go brat Jolanty, król francuski Ludwik XI.

Ale czas Amadeusza mijał. Na łożu śmierci miał powiedzieć zgromadzonym dzieciom i dworowi „Bądźcie sprawiedliwi, kochajcie potrzebujących i biednych a Pan da pokój Waszemu krajowi”. Obdarzony przez potomnych przydomkiem Szczęśliwy umarł w 1472 r. w Vercelli, gdzie do dziś, w katedrze, znajdują się jego relikwie.

Beatyfikował go Innocenty XI w 1677 r.

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

angielskich:

włoskich: