MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

św. MIKOŁAJ z FLUE
(1417, Filie - 1487, dolina Ranft)
pustelnik

patron: Szwajcarii, dużych rodzin, radców

wspomnienie: 21 marca

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych ze świętym:

  • św. MIKOŁAJ z FLUE; źródło: saints.sqpn.com
  • św. MIKOŁAJ z FLUE, ołtarz kościoła w Sachseln; źródło: en.wikipedia.org
  • PIELGRZYMI ODWIEDZAJĄCY św. MIKOŁAJA, Kronika Johanna Stumpffa, drzeworyt, Zurich, 1548; źródło: www.traditioninaction.org

Mikołaj urodził się w 1417 r. w Filie (Szwajcaria). Ojciec jego był skromnym i prostym góralem, acz piastował ważne lokalne stanowiska.

Początkowo zamierzał poświęcić się wyłącznie służbie Bogu. Ostatecznie jednak zawarł związek małżeński i miał 10 dzieci: 5 synów i 5 córek.

W latach 1433-1460 pełnił służbę wojskową w randze oficera. Wyróżnił się łagodnością w traktowaniu jeńców, opieką nad kościołami i nad ubogimi. Zyskało mu to powszechny szacunek i wybrany został na radcę i kantonalnego sędziego oraz deputowanego do federacji kantonów szwajcarskich.

W 1467 r., za zezwoleniem małżonki, wstąpił do klasztoru reformowanych benedyktynów nazywających się „Przyjaciółmi Boga”. Jednak we śnie otrzymał napomnienie, że wolą Bożą jest, aby w rodzinnych stronach jako pustelnik budował i zachęcał do bogobojnego życia swoich współziomków. Dlatego założył w Ranft w pobliżu Filie mały domek i kapliczkę, gdzie modlitwę łączył z uczynkami pokutnymi. Sława pustelnika zaczęła ściągać do niego ciekawych i pobożnych. Korzystał z każdej okazji, by mówić o Panu Bogu i o konieczności zbawienia swojej duszy.

Kiedy w 1473 r. nieomal doszło do wojny z Austrią, i gdy w 1481 r. wybuchła wojna domowa między stanami Szwajcarii Mikołaj interweniował, ratując pokój i jedność Szwajcarii, za co wdzięczni mieszkańcy nadali mu tytuł „Ojca Ojczyzny”.

Brat Klaus” („Bruder Klaus”), jak Go zwano, obdarowany został niezwykłymi charyzmatami - przez 19 lat, co potwierdził kanoniczny proces, jego pożywieniem była wyłącznie Eucharystia. Uciekano się do niego we wszelkich potrzebach, proszono o modły. Nawrócił wiele zbłąkanych dusz.

Zmarł w 1487 r.

W 1587 r., po zakończeniu okresu wojen religijno-politycznych w Szwajcarii, rozpoczął się proces kanoniczny. Choć w 1669 r. Klemens IX zezwolił na jego kult, to dopiero w 1947 r. Pius XII dokonał jego uroczystej kanonizacji, ogłaszając Go równocześnie głównym patronem Szwajcarii.

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

angielskich: