MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

św. MATYLDA
(895, Engern - 968, Kwedlinburg)
matka, królowa, dobrodziejka

patronka: Saksonii

wspomnienie: 14 marca

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych ze świętą:

  • HENRYK PTASZNIK i św. MATYLDA: z drzewa genealogicznego Ottonów w 'Chronica St. Pantaleonis', XII w.; źródło: commons.wikimedia.org
  • św. MATYLDA: święty obrazek; źródło: www.santiebeati.it
  • św. MATYLDA: święty obrazek; źródło: www.santiebeati.it
  • św. MATYLDA: święty obrazek, Włochy; źródło: www.brewiarz.katolik.pl
  • św. MATYLDA: przed 1938; źródło: commons.wikimedia.org
  • SPOTKANIE księcia HENRYKA i św. MATYLDY w 909: ASTFALCK, Konrad (), 1896, Herford, Nadrenia Północna-Westfalia; źródło: commons.wikimedia.org
  • OSTATNIE SPOTKANIE OTTONA Z MATKĄ W NORDHAUSEN (962): LOSCHEN, Hans (1859, Berlin – 1923, Berlin), 1912, kopia (oryginał zniszczony w 1945), Nordhausen; źródło: www.mittelalternordhausen.de
  • KRYPTA św. SERWACEGO: katedra, Kwedlinburg; źródło: www.deutschefotothek.de

Urodziła się w 895 r. w Engern (Westfalia). Była córką księcia saskiego Teodoryka (Dietricha) i Reinhildy - pochodzącej z duńskiego rodu królewskiego.

Kształciła się i młode lata spędziła w klasztorze benedyktynek w Herford (niedaleko Bielefeld) pod okiem babki - ksieni klasztoru. Tu zasmakowała w modlitwie i w służbie Bożej.

Mając 14 lat, w 909 r., poślubiła Henryka I Ptasznika, który w trzy lata potem został księciem Saksonii, a w 919 r. królem Niemiec. Mieli pięcioro dzieci, w tym Ottona, późniejszego cesarza Niemiec i Brunona I, późniejszego arcybiskupa Kolonii i świętego.

W małżeństwie przeżyła 25 lat. Korzystając z pozycji nie żałowała, dla Bożej chwały i dla dobra ubogich, prowadząc rozległą działalność charytatywną, pieniędzy państwa rządzonego przez swojego męża. Ufundowała m. in. klasztory Engern i Pöhlde. Wznosiła liczne kościoły, przytułki i szpitale.

Po śmierci Henryka (936 r.) wybuchła wojna o tron pomiędzy jej dwoma synami, Ottonem a Henrykiem, który acz młodszy pragnął przejąć tron. Zwycięzcą został Otton, a Henryk, ukochany syn Matyldy, w rekompensatę otrzymał księstwo bawarskie. Bracia, w niemałym stopniu dzięki wysiłkom ich matki, pogodzili się.

Pogodzili się też, niestety, w zamachu na matczyne dobra, które oddziedziczyła po mężu. Postanowili ograniczyć wpływy królowej-matki. Namówieni przez doradców oskarżyli ją o rozrzutność na cele religijne, prowadzącą jakoby do ruiny państwa…

W odpowiedzi Matylda zrzekła się wszelkich posiadłości oddziedziczonych po swym mężu, podzieliła je między synów, i udała do klasztoru w Engern.

Wkrótce jednakże powróciła na dwór. Splot wypadków sprawił, że cesarz Otton ciężko zachorował, a polityczne zamiary Henryka natomiast spełzały na niczym. I wtedy bracia przypomnieli sobie o matce i za wstawiennictwem synowej Matyldy, żony Ottona Edyty, poprosili ją o przebaczenie…

W kolejnych latach Matylda popierała Ottona w założeniu metropolii w Magdeburgu w 960 i zależnych od niej biskupstw: w Braniborze (Brandenburg), w Hobolinie (Hawelbergu) i w Oldenburgu, położonych między Łabą a Odrą, na terenach ówcześnie słowiańskich. Cele wszak mieli rozbieżne: cesarz prowadził politykę ekspansji politycznej; królowa-matka pragnęła pozyskać Słowian dla wiary świętej.

W 962 r. Matylda towarzyszyła synowi w podróży do Rzymu i koronacji na cesarza.

Pod koniec życia Matylda oddała się wyłącznie modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Codziennie gościła ubogich, widząc w nich samego Pana Jezusa. Hojnie, ze swoich osobistych majętności, wspomagała kościoły i klasztory. Wystawiła dwie duże kolegiaty: benedyktynów w Nordhausen i benedyktynek w Kwedlinburgu.

Ostatnie lata spędziła w opactwie św. Serwacego i Dionizego w Kwedlinburgu. Tam też odeszła w 968 r. do Pana.

Pochowano ją obok męża w Kwedlinburgu w krypcie św. Serwacego zamkowej katedry. Od 1539 r. kościół ten jest w ręku protestantów…

O Matyldzie (zwanej także Matyldą z Ringelheim), kobiecie zaiste niezwykłej, matce i królowej, która służbę Bogu pojmowała jako służbę swoim poddanym - i odwrotnie - pisał w „Res Gestae Saxonicae” („Dzieje Saksonów”) mnich i historyk, Widukind z Korbei. Na polecenie kolejnych cesarzy niemieckich powstały też, w klasztorze w Nordhausen, dwie biografie hagiograficzne Matyldy: „Vita Mathildis reginae antiquior” (ok. 974 r.) i „Vita Mathildis reginae posterior” (1003 r.).

Zamyślając się nad życiem świętej obejrzyjmy krótkie filmiki o pięknym, tysiącletnim Kwedlinburgu (w wersji niemieckiej):

  • KWEDLINBURG; źródło: www.youtube.com
  • KWEDLINBURG; źródło: www.youtube.com

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

angielskich:

niemieckich:

norweskich:

włoskich: