MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

św. MAKSYMILIAN
(274 - 295, Theweste)
męczennik

patronka: wojskowych

wspomnienie: 12 marca

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych ze świętym:

  • Św. MAKSYMILIAN, współczesna ikona; źródło: puffin.creighton.edu

Syn legionisty Pabiusza Wiktoryna, pochodził z Numidii (dzisiejsza Algieria).

Powołany do wojska, przekonany, że służba ta jest sprzeczna z życiem chrześcijanina, odmówił jej. Został za to skazany w Theveste w Numidii na śmierć przez ścięcie mieczem w 295 r.

Wkrótce również jego ojciec, Pabiusz Wiktoryn, poniósł śmierć męczeńską za wiarę. Maksymiliana pochowano w pobliżu grobu i bazyliki św. Cypriana w Kartaginie.

Zachowały się akta procesu św. Maksymiliana: „Dion, prokonsul, rzekł: Wstąp do wojska, byś nie zginął […] Zważ na swoją młodość i wstąp do wojska. To bowiem przystoi młodzieńcom. Maksymilian odpowiedział: Jestem żołnierzem Chrystusa. Nie mogę walczyć dla świata. Już powiedziałem: Chrześcijaninem jestem. […] Dion odczytał z tabliczki dekret: Maksymilian ma być ścięty mieczem za to, że wbrew dyscyplinie uchylił się od przysięgi wojskowej. Maksymilian odpowiedział: Bogu dzięki! Gdy go prowadzono na miejsce stracenia, tak mówił: Bracia najukochańsi! Z jak największym według możliwości zapałem i z najgorętszą chęcią spieszcie, byście zobaczyli Pana i otrzymali odeń taki również wieniec. I z wyrazem radości na obliczu powiedział do swojego ojca te słowa: Daj, ojcze, temu katowi moją nową szatę, którąś mi przygotował do wojska”.

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

angielskich: