MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

bł. KAROL
(ok. 1081 - 1127)
król, męczennik

patron: książąt, krzyżowców

wspomnienie: 2 marca

Łącza do ilustracji (dzieł sztuki) związanych z błogosławionym:

Urodził się ok. 1081 r. w Danii. Był synem św. Kanuta IV, króla Danii, oraz Adeli z Flandrii.

Gdy miał 5 lat zamordowany został jego ojciec a matka, zmuszona do ucieczki, powróciła do Flandrii. Karol wychowywał się więc na dworze swego dziadka, hrabiego Roberta, a później wujka Roberta II.

Karol został, zwyczajem owych czasów, pasowany na rycerza i wziął, z wujem, udział w drugiej wyprawie krzyżowej do Ziemii Świętej, przeciw Maurom.

Po powrocie, w 1111 r. Robert II zmarł a władcą Flandrii został kuzyn Karola, Baldwin VII. W 1118 r. Karol, ówcześnie doradca Baldwina, poślubił hrabinę i dziedziczkę Amiens, Małgorzatę z Clermont. W tym samym roku Baldwin został ciężko ranny na służbie króla Francji, i przed śmiercią w 1119 r. wyznaczył Karola na swego następcę.

Karol szybko dał się poznać z łagodności usposobienia i, w szczególności w okresach głodu, z hojności dla ubogich, gdy rozdawał chleb potrzebującym. By zapobiec lichwiarskim próbom handlu żywnościom po wygórowanych cenach podjął działania zapobiegające gromadzeniu – potrzebnej głodującym – ziarna.

Konflikt z wpływowymi rodzinami lokalnymi, czerpiącymi zyski z procederu, był nieunikniony. Na czele spisku stanął rektor katedralny w Brugii…

Karol znał zagrożenia, był „świadom potrzeb biednych, ale i dumy bogatych”. Wszelako, jak mawiał, „choć zawsze znajdujemy się w środku sztormu, należymy tylko do Boga”. W 1127 r., rankiem, gdy, jak codzień, klęczał przed Mszą św. zanurzony w modlitwie w kościele św. Donata w Brugii (dokąd udał się boso…), grupa spiskowców weszła do kościoła i zadźgała go, w końcu ścinając mu głowę.

Brutalne i świętokradcze morderstwo lubianego władcy wywołało oburzenie, zamachowcy i inspiratorzy zostali przykładnie ukarani. Kult zmarłego, jako męczennika i świętego, rozpoczął się prawie natychmiast…

Karol, który do historii przeszedł z przydomkiem Dobry, beatyfikowany został w 1884 r. przez Leona XIII.

Jego relikwie znajdują się w katedrze w Brugii.