MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzednik

BENEDYKT IX

Poczet Papieży (151)
(nasza lista: tutaj>>)

DAMAZY II

Posługa: 17.vii.1048 - 9.viii.1048

następca

LEON IX

Łącza do ilustracji dzieł sztuki związanych z papieżem

DAMAZY II: boczna nawa Bazyliki św. Pawła za Murami, Rzym; źródło: www.niedziela.pl DAMAZY II: XVII w., Rzym, 255×165 mm, papier, kolekcja Goretti; źródło: www.fondazionemarcobesso.it DAMAZY II: KIRKLAND, Matt, 2007, szkic; źródło: mattkirkland.com DAMAZY II: G.W.Vestner, Norymberga, śr. 37.8 mm, waga 22.268 g; źródło: www.vaticanhistory.de DAMAZY II: 1754, Hulton Archive; źródło: www.gettyimages.com DAMAZY II: kościół Santa Maria dell’Anima, Rzym; źródło: www.santa-maria-anima.it KOŚCIÓŁ w PILDENAU: miejsce urodzenia Damazego II; źródło: commons.wikimedia.org TABLICA PAMIĄTKOWA w PILDENAU: miejsce urodzenia Damazego II; źródło: commons.wikimedia.org KATEDRA w BRESSANONE: XVIII w., w miejscu iedziby biskupiej Poppona (Damazego II); źródło: commons.wikimedia.org SAN LORENZO FURIO LE MURA: zachodnia fasada, Rzym; źródło: www.sacred-destinations.com SARKOFAG DAMAZEGO II: kościół San Lorenzo Fuori le Mura, Rzym; źródło: www.flickr.com

Urodził się prawdopodobnie w wiosce Pildenau w bawarskiej gminie Ering.

Poppon (Poppo, z łac. diament) Baginarius (Bawarczyk) był synem bawarskiego hrabiego Poppo II von Rotta (niektóre źródła mówią raczej o zarządcy słynnego benedyktyńskiego klasztoru Benediktbeuern, niejakim Vogtesie Chuno).

W 1039 r. został biskupem tyrolskiej diecezji Brixen (dziś Bressanone, we Włoszech).

Ten starannie wykształcony biskup w 1043 r. towarzyszył królowi niemieckiemu, Henrykowi III, w wyprawie na Węgry, a w 1046 r. w pierwszej wyprawie do Italii. Wziął aktywny udział w synodach w Pawii, Sutri i Rzymie i powrócił z Henrykiem, już nowo-koronowanym cesarzem, do swojej diecezji.

Sytuacja polityczna: Małe państwo papieskie od północy sąsiadujące z cesarstwem rzymskim (niemieckim) pod berłem wojowniczego cesarza niemieckiego, Henryka III, który dodatkowo uzyskał tytuł Patricius, uprawniający go do wskazywania kandydata godnego do zajęcia trony papieskiego. Na południu przyczółki cesarstwa bizantyjskiego, atakowanego ze strony afrykańskich kalifatów muzułmańskich, a także Normanów nadciągających z północy (Morzem Śródziemnym). W państwie papieskim ujawnia się tragiczne rozbicie na zwalczające się frakcje, kierowane przez rody Krescencjuszy i hrabiów Tusculum (mającego swego pretendenta do tronu papieskiego w osobie Benedykta IX). mapa -->

Sytuacja kościelna: Ruch odnowy skupiony wokół opactwa benedyktyńskiego w Cluny nabiera na sile, skupiając się na problemie symonii (kupowania stanowisk kościelnych) oraz bezżeństwie kapłanów (problem dziedziczenia).
Podział na wschodnie i zachodnie chrześcijaństwo zbliża się szybkimi krokami…

Gdy w 1047 r. nowy papież, Klemens II, wracając do Rzymu z Niemiec, niespodziewanie zmarł w pobliżu Pesaro, w Rzymie uaktywniła się ponownie frakcja związana z hrabiami Tusculum (Toskanii), przeciwna wpływom cesarskim i niemieckim w Rzymie. Cesarz Henryk III pozostawał wszak daleko, gdzieś na wschodnich rubieżach swego imperium, a ponadto dopiero co opuścił półwysep italski. Dzięki więc tajnej pomocy Bonifacego, margrabiego Tusculum - a w zasadzie dzięki jego zasobom finansowym - na tron papieski powrócił, już po raz trzeci, nieszczęsny Benedykt IX.

W odpowiedzi do cesarza Henryka udała się delegacja Rzymian, sprzeciwiających się powrotowi Benedykta. Spotkanie nastąpiło w Boże Narodzenie, w Pöhlde w Saksonii, gdzie Henryk prowadził kolejną kampanię wojenną.

Wysłannicy błagali cesarza, jako Patrycjusza Rzymskiego, do wyznaczenia godnego następcy na tronie św. Piotra. Sugerowali Halinarda, abpa Lyonu, świetnie mówiącego po włosku, popularnego w Rzymie, który sam wszakże nie był przekonany. Mówiono to też o powrocie internowanego w Niemczech Grzegorza VI, który zrezygnował podczas synodu w Sutri – jego osobę sugerował doradca cesarski, bp Wazo z Liège

Cesarz wszakże, po miesięcznym zastanowieniu, wyznaczył bpa Brixen, Poppona…

Następnie zażądał od Bonifacego, margrabiego Tusculum, zapewnienia eskorty i wprowadzenia Poppona do Rzymu. Początkowo zamierzał sam to uczynić, ale sytuacja zmusiła go do przerwania marszu w kierunku Italii jeszcze w Ulm, w Wirtembergii.

Bonifacy początkowo się sprzeciwiał, broniąc pozycji Benedykta, i twierdząc, że „jest za stary”. Odmowa wsparcia właśnie przybyłego do Italii Poppona sprawiła, iż ten ostatni powrócił na dwór cesarza…

Wściekły cesarz wystosował ostry list do Bonifacego („jeśli ty, który przywróciłeś papieża kanonicznie usuniętego […] nie zmienisz swojej postawy, wkrótce nadejdę i uczynię to ja”, pisał). Hrabia ustąpił i poddał się dyktatowi cesarskiemu…

Bonifacy wysłał oddział wojska do Rzymu i Benedykt IX, teraz już na zawsze, zniknął ze sceny Stolicy Świętej…

Poppon do Rzymu przybył w lipcu 1048 r., witany przez przez mieszkańców Wiecznego Miasta, jednych radośnie, innych niechętnie, i wkrótce w bazylice Laterańskiej przyjął, jako trzeci Niemiec, tiarę pod imieniem Damazego II.

Jego pontyfikat trwał wszakże tylko 23 dni. Chroniąc się przed letnimi upałami w Wiecznym Mieście papież udał się do Praeneste (dziś Palestrina) i tam nabawił się malarii. Wkrótce zmarł.

Pochowano go, w marmurowym sarkofagu, w kościele św. Wawrzyńca za Murami (San Lorenzo Fuori Le Mura), wybudowanym na miejscu starożytnego cmentarza Campo Verano.

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:
Niedziela
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Męczenników, Bydgoszcz
Zgapa.pl
Wikipedia.pl
Poczet władców świata

angielskich:
Catholic Encyclopedia
SQPN
Christ's Faithful People
Catholic Online
Wikipedia.en

niemieckich:
www.bautz.de
Die Genealogie der Franks und Frankreiches
Wikisource.de
Wikipedia.de

Krótki film o kościele San Lorenzo Fuori Le Mura:
SAN LORENZO FUORI le MURA: Rzym; źródło: www.youtube.com

Drugi film o kościele San Lorenzo Fuori Le Mura i historii św. Wawrzyńca (po angielsku):
BIEDNI SĄ SKARBEM KOŚCIOŁA: o św. Wawrzyńcu i kościele San Lorenca Fuori le Mura, Rzym; źródło: www.youtube.com

Popatrzmy też na wizytę Ojca św. Benedykta XVI w kościele San Lorenzo Fuori Le Mura:
BENEDYKT XVI w SAN LORENZO FUORI le MURA: Rzym; źródło: www.gloria.com

Na końcu posłuchajmy Fantazji na organy w F Minor, K. 608, Wolganga Amadeusza Mozarta, wykonanej na organach katedry w Bressanone przez Martina Haselböcka:
FANTAZJA na ORGANY w F Minor, K. 608: MOZART, Wolfgang Amadeusz, organy katedry Bressanone-Brixen, wykonanie - Martin Haselböck; źródło: www.youtube.com

HERB WATYKANU; źródło: www.vatican.va
MAPA EUROPY ok. 1000 r.; źródło: www.euratlas.com