MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzednik

BENEDYKT IX

Poczet Papieży (146)
(nasza lista: tutaj>>)

SYLWESTER III

Posługa: 20.i.1045 - 10.v.1045

następca

BENEDYKT IX

Łącza do ilustracji dzieł sztuki związanych z papieżem

SYLWESTER III: boczna nawa Bazyliki św. Pawła za Murami, Rzym; źródło: www.niedziela.pl SYLWESTER III: KIRKLAND, Matt, 2007, szkic; źródło: mattkirkland.com SYNOD w SUTRI (DEPOZYCJA TRZECH PAPIEŻY): ; źródło: www.gettyimages.com

Giovanni de’ Crescenzi pochodził z arystokratycznej rodziny Crescenzi-Ottaviani (Krescencjuszy) i urodził się w Rzymie.

Już w ok. 1011 r. był biskupem Sabiny, o czym świadczą zachowane zapiski.

Wiadomo, że w 1044 r. był kardynałem tego miejsca. Gdy niezadowolenie Rzymian z pontyfikatu i rządów Benedykta IX, podsycane przez zwalczające się rzymskie frakcje arystokratyczne, przelało się tego roku na ulice, papież został wydalony z Wiecznego Miasta. Oznaczało to także – choć tu zdania wśród historyków są podzielone – depozycję z Tronu Piotrowego.

Sytuacja polityczna: Małe państwo papieskie od północy sąsiadujące z cesarstwem rzymskim (niemieckim) pod berłem Henryka III. Na południu przyczółki cesarstwa bizantyjskiego, atakowanego ze strony afrykańskich kalifatów muzułmańskich, a także Normanów nadciągających z północy (Morzem Śródziemnym). W państwie papieskim acz rządzi rodzina hrabiów na Tuskulum, której interesy nie zawsze są zgodne z interesami cesarza, odnawiają się konflikty arystokratyczne mapa -->

Sytuacja kościelna: Ruch odnowy skupiony wokół opactwa benedyktyńskiego w Cluny nabiera na sile, skupiając się na problemie symonii (kupowania stanowisk kościelnych) oraz bezżeństwie kapłanów (problem dziedziczenia). Podział na wschodnie i zachodnie chrześcijaństwo zbliża się szybkimi krokami…

Wybór nowego Wikariusza Jezusa Chrystusa trwał ponad trzy miesiące. W końcu został nim kandydat Krescensjuszy, biskup Sabiny, który przybrał imię Sylwestra III.

Jego pontyfikat nie trwał jednakże długo – po ok. 2 miesiącach, z pomocą swoich popleczników, do Rzymu wrócił Benedykt IX. Sylwester został ekskomunikowany i musiał uchodzić.

Gdy w parę miesięcy później Benedykt sprzedał swój urząd Johannesowi Gratianusowi, swemu patrinusowi (chrzestnemu, ojcu duchowemu), który przybrał imię Grzegorza VI, na wieść o tym Sylwester zrezygnował z pretensji do tronu Piotrowego i powrócił do Sabiny.

Rok później Benedykt ponownie próbował wrócić do Wiecznego Miast. Interweniował cesarz niemiecki Henryk III. Zwołał synody w Sutri i Rzymie, które formalnie zdeponowały wszystkich trzech pretendentów: Benedykta, Sylwestra i Grzegorza, i dokonały wyboru nowego papieża, Klemensa II.

Sylwestra ponoć zdecydowano zesłać do klasztoru, decyzję jednak zawieszono bowiem skądinąd wiadomo, że wrócił do Sabiny i tam pasterzował dalej.

Akt i sentencja odwołania i rezygnacji Sylwestra, wydana przez niego samego w Sabinie w 1046 r., zachowały się do naszych czasów…

Opisany ciąg wydarzeń (a także oskarżenia, nigdy nie potwierdzone, że tron papieski uzyskał drogą przekupstwa) sprawiają, iż niektórzy watykaniści uważają Sylwestra za anty-papieża, aczkolwiek wymieniany jest na oficjalnej liście papieży, w dorocznym Annuario Pontificio(na zasadzie in dubio pro reo).

W późniejszych latach Sylwester jeszcze kilkukrotnie wspomagał kolejnych wikariuszy Chrystusa na Tronie Piotrowym.

Zmarł w 1062 r. lub 1063 r. (świadczy o tym fakt, iż wtedy jego następca przejął biskupstwo Sabiny).

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:
pl.wikipedia.org

angielskich:
Catholic Online
Universitat de Valencia
Encyclopedia Britannica
Wikipedia.en

niemieckich:
www.bautz.de

Katecheza Benedykta XVI o ruchu z Cluny:
wiara.pl

HERB WATYKANU; źródło: www.vatican.va
MAPA EUROPY ok. 1000 r.; źródło: www.euratlas.com