Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
NEUMANN
imiona zakonne
Kordia
funkcja
siostra zakonna
wyznanie
Kościół łaciński (rzymsko-katolicki)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21]
zakon
Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame (siostry szkolne de Notre Dame - SSND)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.04.18]
data i miejsce śmierci
26.10.1945
Biała
pow. Prudnik, woj. opolskie, Polska
szczegóły śmierci
Po zdobyciu Białej Prądnickiej przez Rosjan 18.03.1945, podczas kończącej II wojnę światową — rozpoczętą niemieckim i rosyjskim najazdem na Rzeczpospolitą w 09.1939 —rosyjskiej ofensywy zimowej 1945, naznaczonej wielokrotnymi zbiorowymi gwałtami, zastraszaniem i znęcaniem się popełnianymi przez rosyjskich żołdaków, wyrzucona wraz z innymi zakonnicami z domu zakonnego. Zamieszkała w jednym pomieszczeniu wraz 20 starszymi osobami, którymi zakonnice się opiekowały. 10.04.1945 wyeksmitowana z miasteczka. Zakonnice z częścią podopiecznych zatrzymały się w Strzeleczkach. Tam zamieszkały prywatnie u rodzin, pracując fizycznie na swoje utrzymanie. Zginęła na skutek przeżyć, po powrocie z tułaczki do Białej Prądnickiej, w nieznanych okolicznościach.
przyczyna śmierci
eksterminacja
sprawstwo
Rosjanie
szczegóły posługi
zakonnica domu zakonnego w Białej Prudnickiej — posługiwała w szkole gospodarstwa domowego dla dziewcząt, miejscu spokojnej starości dla sióstr i w domie wypoczynkowym
inni związani szczegółami śmierci
SCHMIDT (s. Germana), STRIEGAN (s. Anicilla), LEHNERT Amalia (s. Hermenegilda), ONDRUSZ (s. Teondolinda)
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
Masowe gwałty 1945: W trakcie zajmowania w latach 1944‑5 obszarów należących przed II wojną światową do Niemiec, a także włączonych do Niemiec po agresji w 1939 na Polskę, Rosjanie dopuścili się masowych gwałtów, często zbiorowych, na kobietach, głównie Niemkach, ale także Polkach. Zgwałconych mogło być do 2 mln kobiet, w wieku od 8 do osiemdziesięciu kilku lat. Wiele zostało zamordowanych. Gwałty były prawd. tolerowane, a nawet zalecane, przez rosyjskie dowództwo. (więcej na: niezalezna.pl [dostęp: 2015.03.01])
Ribbentrop-Mołotow: Ludobójczy rosyjsko–niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. „Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy–Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane Intelligenzaktion, w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko–niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.09.30])
źródła
bibliograficzne:
„Martyrologium duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach II wojny światowej”, ks. Andrzej Hanich, Opole 2009
„Martyrologia duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach powstań śląskich i II wojny światowej”, ks. Andrzej Hanich, Opole 2019
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: NEUMANN
Powrót do przeglądania życiorysu: