Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
GUTKNECHT
imiona
Brunon
funkcja
pastor
wyznanie
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej
diecezja / prowincja
superintendentura płocka
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2019.04.16]
narodowość
niemiecka
data i miejsce śmierci
07.09.1939
Gąbin
pow. Płock, woj. mazowieckie, Polska
alt. daty i miejsca śmierci
08.09.1939, 03.09.1939
szczegóły śmierci
Przed wybuchem II wojny światowej przywódca lokalnej, gąbińskiej komórki Deutscher Volksverband — antypolskiej partii niemieckiej działającej w Polsce. Niechętny polskiemu biskupowi, Juliuszowi Bursche. Podejrzewany przez Polaków o organizowanie w Polsce niemieckich dywersyjnych oddziałów zbrojnych. Po niemieckim ataku na Polskę 01.09.1939 i rozpoczęciu II wojny światowej władze polskie zatrzymały w Łodzi, gdzie często przebywał, niemiecką siatkę dywersyjno–sabotażową. Wówczas zatrzymany przez powiadomione o aresztowaniach w Łodzi i podejrzeniach o zdradę władze polskie w Gąbinie. Skazany przez polski wojskowy sąd polowy i rozstrzelany.
przyczyna śmierci
egzekucja
sprawstwo
Polacy
data i miejsce urodzenia
31.01.1903
prezbiterat (święcenia)/
ordynacja
18.03.1928
szczegóły posługi
proboszcz parafii Gąbin (1930‑9), b. wikariusz parafii pw. Świętej Trójcy w Warszawie (1928‑9)
inni związani szczegółami śmierci
BANSZEL Karol, BIELIŃSKI Józef, BURSCHE Edmund, BURSCHE Juliusz, FALZMANN Aleksander Karol, FREYDE Alfred, GNIDA Franciszek, GUMPERT Stefan, GUTSCH Zygmunt, HAUSE Paweł Henryk, KAHANE Jerzy, KOŻUSZNIK Stanisław, KULISZ Karol, KUŹWA Zygmunt, LEHMANN Jerzy, MAY Leon Witold, MAMICA Józef, MANITIUS Gustaw, NIEROSTEK Józef, NITSCHMANN Adam Robert, OŻANA Gustaw, PASZKO Ryszard, PAWLAS Władysław, WAGNER Ryszard Ernest, ZMEŁTY Adolf
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
Ribbentrop-Mołotow: Ludobójczy rosyjsko–niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. „Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy–Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane Intelligenzaktion, w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko–niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.09.30])
źródła
osobowe:
holland.org.pl [dostęp: 2015.09.30]
bibliograficzne:
„Martyrologium duchowieństwa diecezji płockiej w latach II wojny światowej 1939‑1945”, ks. Michał Marian Grzybowski, Włocławek–Płock 2002
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: GUTKNECHT Brunon
Powrót do przeglądania życiorysu: