Rzymskokatolicka Parafia
pw. św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
archidiecezja warszawska
„BIAŁA KSIĘGA”
Martyrologium duchowieństwa — Polska
XX w. (lata 1914 – 1989)
dane osobowe
nazwisko
DUDA
imiona
Feliks
imiona zakonne
Akwin
funkcja
brat zakonny
wyznanie
Kościół łaciński (rzymsko-katolicki)
więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2014.09.21]
zakon
Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści - CSsR)
więcej na: www.redemptor.pl [dostęp: 2012.11.23]
data i miejsce śmierci
06.08.1944
Warszawa
pow. Warszawa miasto, woj. mazowieckie, Polska
szczegóły śmierci
Po niemieckim i rosyjskim ataku na Polskę w 09.1939 i rozpoczęciu II wojny światowej, po wybuchu Powstania Warszawskiego 01.08.1944, zatrzymany przez Niemców 05.08.1944 i następnego dnia zamordowany w zbiorowym mordzie 30 redemptorystów (w ramach ludobójstwa warszawskiej Woli), na terenie składu maszyn rolniczych Kirchmajera i Marczewskiego przy ulicy Wolskiej przez zbrodniczą jednostkę 36 Dywizje Grenadierów SS‑Sturmbrigade „Dirlewanger”, składającą się z Niemców oraz wielu Rosjan, Białorusinów i Ukraińców. Ciała Niemcy następnie spalili.
przyczyna śmierci
zbiorowy mord
sprawstwo
Niemcy
data i miejsce urodzenia
10.11.1878
Siemiechów
pow. Tarnów, woj. małopolskie, Polska
śluby zakonne
02.08.1903 (ostatnie)
szczegóły posługi
brat zakonny w klasztorze oo. redemptorystów przy ul. Karolkowej w Warszawie (ok. 1929‑44), b. kucharz i organista w klasztorach oo. redemptorystów, b. żołnierz (1914‑9)
inni związani szczegółami śmierci
BEDNARZ Franciszek (br. Jozafat), BOGACZ Stefan (br. Stefan), DOLEŻAL Ferdynand, DOLIŃSKI Tadeusz, DZIERŻGAWA Marian, GÓRSKI Edmund, JACHIMOWSKI Tadeusz Julian, KACZEWSKI Franciszek, KALISZEWICZ Antoni, KANIA Józef, KAPUSTA Józef, KOLAK Stanisław (br. Bogumił), KOTYŃSKI Henryk, KRYGIER Mieczysław, KRZYWIŃSKI Stanisław (br. Rafał), KULESZA Stanisław, MAJGIER Franciszek, MALISZ Władysław, MĄCZKA Stanisław, MIKOŁAJSKI Leon (br. Ambroży), MOTYKA Bolesław, MÜLLER Tadeusz, NOWAKOWSKI Jan, PALEWSKI Józef, PONIEWIERSKI Józef (br. Filip), PROTASIEWICZ Teodozy (o. Teofan), RACZKO Rafał, ROMAN Ludwik (br. Korneliusz), RUCIŃSKI Antoni, SANIKOWSKI Leonard, SZYMLIK Jan, SZYMSKI Antoni, ŚWIERCZEK Jan, TRZECIAK Stanisław, WERESZCZYŃSKI Bronisław (br. Bronisław), ZASADNI Franciszek
miejsca zagłady
obozy (+ nr więźnia)
Rzeź Woli: Masowa eksterminacja mieszkańców warszawskich dzielnic Wola i Ochota, dokonana przez Niemców w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Ofiarą masakry (szczytowe barbarzyństwo miało miejsce w dniach 05‑07.08.1944) padło od 38 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Rzeź — ludobójstwo — stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców, i dokonana została przez niemieckie oddziały SS i kolaborujące z nimi rosyjskie oddziały RONA. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2013.08.31])
Powstanie Warszawskie: Trwało od 1.08.1944 do 03.10.1944. Było próbą wyzwolenia Warszawy okupowanej przez Niemcy przez Polskie Państwo Podziemne — jedyną taką strukturę na świecie na terenach okupowanych przez Niemcy, efektywnie potajemnie rządzącą w Polsce — i walczące w jego imieniu polskie podziemne jednostki wojskowe, głównie Armii Krajowej (byłego Związku Walki Zbrojnej ZWZ) i Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ). W tym samym czasie Rosjanie zatrzymali front na całej długości, stanęli po drugiej stronie Wisły i bezczynnie przyglądali się zagładzie miasta, zabraniając nawet alianckim samolotom lecącym z pomocą z Włoch międzylądowania na zajętych przez nich terytoriach. W czasie Powstania Niemcy zamordowali ok. 200 tys. Polaków, w większości osoby cywilne. Około 200 duchownych i sióstr zakonnych zginęło w walkach albo zostało zamordowanych przez Niemców, wielu w zbiorowych egzekucjach. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2013.08.17])
Generalne Gubernatorstwo: Jednostka administracyjno–terytorialna utworzona przez Niemców w 1939 po agresji na Polskę, obejmująca część okupowanego przez Niemcy terytorium Polski, która nie została wcielona bezpośrednio do Rzeszy. Zarządzana przez Niemców do 1945 — do czasu ofensywy rosyjskiej — i stanowiąca część tzw. Wielkich Niemiec — Großdeutschland. Do 31.07.1940 zwane formalnie niem. Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete (pl. Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich) — później już tylko niem. Generalgouvernement (pl. Generalne Gubernatorstwo). Od 07.1941 w jego skład wchodził też dystrykt Galicja. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2013.12.04])
Ribbentrop-Mołotow: Ludobójczy rosyjsko–niemiecki pakt przyjaźni między przywódcą rosyjskim Józefem Stalinem i niemieckim Adolfem Hitlerem, podpisany 23.08.1939 w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych Rosji — Wiaczesława Mołotowa — i Niemiec — Joachima von Ribbentropa — który sankcjonował i był bezpośrednią przyczyną niemieckiego i rosyjskiego najazdu na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej w 09.1939. „Wojna była jedną z największych w historii klęsk i dramatów ludzkości, bo dwie ateistyczne i antychrześcijańskie ideologie: narodowego i międzynarodowego socjalizmu, odrzuciły Boga i Jego piąte przykazanie Dekalogu: Nie zabijaj!” (abp Stanisław Gądecki, 01.09.2019). Ustalenia paktu zostały sprecyzowane 28.09.1939 w traktacie „o granicach i przyjaźni Niemcy–Rosja”, podpisanym przez tych samych zbrodniarzy. Jednym z jego ustaleń było podzielenie się strefami wpływów w środkowej i wschodniej Europie oraz IV rozbiór Polski. W jednym z tajnych aneksów zapisano: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”. Skutkiem porozumień była seria spotkań między ludobójczymi organizacjami — niemieckim Gestapo i rosyjskim NKWD, na których dyskutowano koordynację wysiłków w celu eksterminacji polskiej inteligencji i warstw przywódczych (w Niemczech zwane Intelligenzaktion, w Rosji przyjęła formę zbrodni katyńskiej). Skutkiem porozumień była śmierć setek tysięcy polskiej inteligencji, w tym tysięcy przedstawianych kapłanów, i dziesiątków milionów zwykłych ludzi. Skutki tej rosyjsko–niemieckiej umowy trwały do 1989, a i dziś są odczuwalne. (więcej na: pl.wikipedia.org [dostęp: 2015.09.30])
źródła
osobowe:
www.radaopwim.gov.pl [dostęp: 2012.11.23], www.wikiwand.com [dostęp: 2016.11.06]
bibliograficzne:
„Martyrologium duchowieństwa polskiego pod okupacją niemiecką w latach 1939‑1945”, o. Szołdrski Władysław CSSR, Rzym 1965
oryginalnych zdjęć:
www.wikiwand.com [dostęp: 2016.11.06]
Jeśli na Pana/Pani urządzeniu działa klient programu pocztowego — taki jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail czy Microsoft Outlook, opisanych m.in. w Wikipedii — proszę spróbować wybierając link poniżej:
LIST do KUSTOSZA/ADMINISTRATORA
Jeśli natomiast Pan/Pani nie posiada takowego klienta na swoim urządzeniu lub powyższy link nie jest aktywny proszę wysłać Emajl do Kustosza/Administratora za pomocą używanego przez Pana/Panią konta — w stosowanym programie do wysyłania korespondencji — na poniższy adres:
jako temat podając:
MARTYROLOGIUM: DUDA Feliks
Powrót do przeglądania życiorysu: