św. ZYGMUNTLOGO PORTALU
Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno
MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKAMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

GP nr 366
Kliknij na obrazek lub TU by pobrać kopię w formacie pdf

Herma św. Zygmunta, PłockStylizowany tytuł gazetkiChrystus, Grottget Artur
Gazetka Parafialna parafii św. Zygmunta w Słomczynie
Nr XVI/2009 (366) : Druga Niedziela Wielkanocna, 19 kwietnia 2009

NIE BĄDŹ NIEDOWIARKIEM, LECZ WIERZĄCYMJ 20, 27

A w numerze:

 • Niedzielne czytania z Pisma św.
 • Ilustracją czytań może obraz NIEDOWIARSTWO ŚW. TOMASZA [RUBENS, Pieter Pauwel (1577, Siegen -, 1640, Antwerpia), 1613-15, panel centralny tryptyku, olejny na desce, 143x123 cm, Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Antwerpia; źródło: www.wga.hu]
 • Komentarz z Katechizmu Kościoła Katolickiego: w tym tygodniu KKK 514
 • Ewangelie nie przekazują wielu informacji, które zaspokajałyby ludzką ciekawość dotyczącą Jezusa. Prawie nic nie zostało powiedziane o Jego życiu w Nazarecie, a nawet nie ma relacji o dużej części Jego życia publicznegoPor. J 20, 30. To, co znajduje się w Ewangeliach, zostało napisane, "byście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego"J 20, 31.
 • Ogłoszenia Parafialne
 • Patron Tygodnia: św. KONRAD z PARZHAM, zakonnik, furtian (21 kwietnia)
 • Objawienia Matki Bożej (14): PANI NAWRÓCENIA z RZYMU
 • Poczet Papieży (137): JAN XIV
 • Pietro Canepanova (Campanora) urodził się w Pawii. Był arcykanclerzem cesarza Ottona II, a później biskupem w Pawii.

  Po śmierci Benedykta VII Otton zaoferował papiestwo opatowi Cluny (965–994) Majolusowi, który jednak zaszczyt ten odrzucił. Po pertraktacjach zatem, na żądanie cesarza, godność papieża spoczęła na biskupie Pawii, Piotrze, bez wyboru i uzgodnienia z duchowieństwem i ludem Rzymu (983).

  Po elekcji Piotr, nie chcąc przyjmować imienia pierwszego biskupa Rzymu, zmienił je na Jan. Odtąd prawie wszyscy biskupi na Stolicy Apostolskiej przyjmują, po wyborze, nowe imiona.

  Po śmierci, jeszcze w 983, młodego cesarza Ottona II – pochowano go w przedsionku bazyliki św. Piotra - do Rzymu w 984 wrócił z Konstantynopola uprzednio wydalony antypapież Bonifacy VII, wspierany przez ród Krescencjuszów (Otton III miał wtedy 3 lata…). Jan XIV został pozbawiony władzy i wtrącony do więzienia w Zamku św. Anioła. Tam też, 3 miesiące później, zmarł, zagłodzony lub otruty na zlecenie Bonifacego, który zasiadł tymczasem niegodnie na tronie papieskim…

  Jana pochowano w Rzymie w bazylice św. Piotra…