MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU

Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno

św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzedni

Opole
(21.vi.1983)

KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (135)
(pełna lista: TUTAJ)

KSIENI
z Sierpca

Data pierwszej koronacji: 21 sierpnia 1983

następny

Szczyrzyc
(19.viii.1984)

Łącza do cudownego wizerunku Matki Bożej (a także wydarzeń z Nim związanych):

  • KSIENI SIERPECKA: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sierpc; źródło: theotokos.ovh.org
  • KSIENI SIERPECKA: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sierpc; źródło: picasaweb.google.com
  • KSIENI SIERPECKA: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sierpc; źródło: sierpc.com.pl
  • KSIENI SIERPECKA: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sierpc; źródło: www.techniczna.com.pl
  • KSIENI SIERPECKA: kopia, autor: SZPANOWSKI, Edmund, drewno; źródło: www.szpanowski.netgaleria.pl
  • OŁTARZ KOŚCIOŁA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY: Sierpc; źródło: picasaweb.google.com
  • ŁASKI CUDOWNE przy KOŚCIELE SIERPECKIM WNIEBOWZIĘCIA: okładka oraz fragment tekstu książki Łukasza Paprockiego, 1652; źródło: www.sierpc.com.pl
  • KAPLICZKA przy STUDZIENCE: miejsce objawień, Sierpc; źródło: www.sierpc.com.pl
  • KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY: Sierpc; źródło: sierpc.com.pl

Początek szczególnego kultu Matki Bożej w Sierpcu związany jest z ukazaniem się Najświętszej Panny, w 1483 r., młodemu klerykowi Andrzejowi, pochodzącemu z lokalnej rodziny mieszczańskiej.

Plagi, które pod koniec średniowiecza, a także później, pustoszyły wielkie obszary Europy, dotarły w owym roku także na Ziemię Mazowiecką. Zachorował także i Andrzej. Gdy poczuł się lepiej wybrał się na spacer, za miasto, by trochę oddetchnąć czystym powietrzem.

I to tam, jak napisał ks. Łukasz PaprockiŁaski Cudowne przy kościele sierpeckim Wniebowzięcia”, 1652 r., „obaczył zdumiałey piękności niezwyczajną Pannę. Ta, spytana coby zacz była, y coby pod ten czas tak niebezpieczny w polu czyniła, odpowiedziała: Jestem Rodzicielka Zbawiciela wszystkiego świata, która mam litość nad upadkiem grzesznych i utrapionych ludzi. A przeto rozkazuję tobie abyś szedłszy opowiedział Duchownym i Świeckim tego Miasta Przełożonym, aby ku czci moiey tu nieodwłocznie Kościół był zbudowany, jeśli chcą, aby to powietrze ustało”.

Klerykowi nie bardzo uwierzono (albo, co też możliwe, ociągano się z realizacją budowy kaplicy…). Rok później Najświętsza Panna objawić się więc miała ponownie, tym razem pewnej kobiecie z Brzozia koło Brodnicy, na łożu śmierci. „Powrócisz do ciała, pójdziesz do Sierpca, objawisz miejsce zaniedbane, którem ja sobie obrała i ulubiła i powiesz, żeby na nim kościół Wniebowzięcia mego zbudowano i poświęcono, gdzie się ty ofiarować będziesz. Tam każdy prawdzie pokutujący, przez przyczynę moją, o cokolwiek syna mego prosić będzie, otrzyma i pociechę odniesie” – miała usłyszeć owa niewiasta…

Tym razem uwierzono i zaraz na miejscu objawienia powstała drewniana kapliczka (jak zapisał ks. Ł. Paprocki: „Nikolas Lekowski, Parochus Ecclesiae Sieprcensis sancti Viti wyprawił i wyprosił w Rzymie pewne odpusty do nowej kaplicy na tamtym miejscu założonej, jako mają stare skrypta Ecclesiae Sieprcensis”).

Dziś znajduje się tam, nad źródłem o uzdrowicielskich własnościach, nowsza, murowana kapliczka.

Wkrótce wzniesiono też, na wzgórzu zwanym dawniej Loret, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, upamiętniający owe cudowne wydarzenia. Konsekrowany został w 1488 r. przez bpa Piotra z Chodkowa…

Ale nie tylko objawienie Matki Bożej czcić miał ów kościół. Miał stać się także sanktuarium „cudownie zjawionego wizerunku Matki Boskiej”, Ksieni Sierpeckiej, która od tego momentu weszła szerzej na arenę dziejów.

Sława miejsca i gotyckiej rzeźby (z polichromowanego drzewa lipowego o wys. 120 cm, powstałej zapewne w latach 1360-1380 w szkole śląsko-pomorskiej lub nowosądecko-spiskiej), która jak pamięć sięga zawsze znajdowała się w Sierpcu, rozlała się na cały kraj. Mawiano, iż sanktuarium „pierwsze po częstochowskim zajmuje miejsce”…

A to wiązało się z licznymi pielgrzymkami przybywającymi z całego obszaru Rzeczypospolitej. By ich obsłużyć w 1620 r. dziedziczka części Sierpca, Zofia Potulicka ze Zbąskich, wystawiła przy kościele klasztor i sprowadziła doń z Chełmna benedyktynki (jedną z nich była jej córka, Anna…). Sama fundatorka później również wstąpiła do zakonu.

Z tej samej szerokiej rodziny Potulickich herbu Grzymała pochodzili i darczyńcy naszego kościoła słomczyńskiego…

U Pani Sierpeckiej pojawił się nawet król Zygmunt III Waza (1624 r.), a potem - przed wyprawą moskiewską - jego syn Władysław IV (1631 r.). Rycerstwo u jej stóp błagało o potrzebne w czasach wojennych zmagań wstawiennictwo. Na przykład w 1651 r.: „rycerstwo a obywatele Ziemi Dobrzyńskiej, popis swój mający w sierpeckich polach, a wyprawując się równo z innymi województwami na pospolite ruszenie naprzeciwko Kozakom i Tatarom, chorągwie swoje przed cudownym obrazem Najświętszej Panny Sierpeckiej, siebie samych Jej mocnej a macierzyńskiej opiece polecając, święcić daliks. Ł. Paprocki.

Liczne wota świadczyły o otrzymanych u stóp Madonny Sierpeckiej łaskach (w 1655 r. oddział szwedzki pod dowództwem płk. Izraela obrabował kościół wraz z wotami, ale część przetrwała zawieruchy historii i do dziś przechowywana jest w kościele w Sierpcu).

Jak całą Rzeczypospolitą tak i w Sierpc nie ominęły represje rozbiorowe. Zakazy pielgrzymek, nowe granice, powoli ograniczały i kult Matki Sierpeckiej. A w 1896 r. w kolejnym przejawie carskiej polityki wobec narodu polskiego i katolicyzmu usunięto benedyktynki z klasztoru (wcześniej, od 1864 r., nie dozwalając na przyjmowanie nowych sióstr) i wywieziono je do Łomży, budynki klasztorne zamieniono na magazyny wojskowe, a od 1914 r. na więzienie…

W takim stanie przetrwały też okres międzywojenny. A w czasie II wojny światowej, w ich murach, Niemcy pomordowali ok. 400 osób i, by ukryć swe zbrodnie, uciekając wysadzili je w powietrze…

Siostry benedyktynki powróciły w 1947 r. i rozpoczęły – mimo niechęci i niejednokrotnie akcji sabotażowych komunazistowskich siepaczy – odbudowę klasztoru. Rozpoczęły od oddania w 1950 r. insygniów ksieniowskich ostatniej ksieni nieświesko-sierpeckiej, benedyktynki Ildefonsy Jaroń, jako wotum, Matce Bożej z kościoła w Sierpcach.

W 1981 r. kościół został sprofanowany. Madonnę ograbiono z drogocennego płaszcza i kołpaka. Skradziono też wota złożone przez Zygmunta III i Władysława IV…

Ksienię Sierpecką - Panią Nadziei - koronował 21.viii.1983 r. kard. Franciszek Macharski.

W 2010 r. przed figurką Matki Bożej w Sierpcu odbyła się Msza św. pogrzebowa sierpczanina, prałata Bronisława Gostomskiego, kapelana Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli i kustosza cudownego wizerunku Matki Bożej Kozielskiej w Londynie, który zginął wraz Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim pod Katyniem, udając się na obchody 70 rocznicy holokaustu polskiego w tej podsmoleńskiej wiosce…

Obejrzyjmy też krótki film „Spacer po Sierpcu”:

  • SPACER po SIERPCU

Adres:

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Benedykta
ul. Wojska Polskiego 28a
09-200 Sierpc

Mapa dojazdu:

  • GoogleMap

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

innych:

  • Z dawna Polski Tyś Królową, Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1999”, wyd. V poprawione, Siostry Niepokalanki, Szymanów 1999