MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU

Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno

św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzedni

Wambierzyce
(17.viii.1980)

KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (125)
(pełna lista: TUTAJ)

WNIEBOWZIĘTA MATKA BOŻA
w Lipinkach

Data pierwszej koronacji: 17 sierpnia 1980

następny

Hodyszewo
(31.viii.1980)

Łącza do cudownej figurki Matki Bożej (a także wydarzeń z nią związanych):

  • WNIEBOWZIĘTA MATKA BOŻA: Sanktuarium, Lipinki; źródło: theotokos.ovh.org
  • WNIEBOWZIĘTA MATKA BOŻA: Sanktuarium, Lipinki; źródło: commons.wikimedia.org
  • WNIEBOWZIĘTA MATKA BOŻA: Sanktuarium, Lipinki; źródło: www.e-lipinki.pl
  • KORONACJA WNIEBOWZIĘTEJ MATKI BOŻEJ: 1980, Sanktuarium, Lipinki; źródło: www.e-lipinki.pl
  • SANKTUARIUM WNIEBOWZIĘTEJ MATKI BOŻEJ: Lipinki; źródło: www.e-lipinki.p

Oryginał cudownej figurki Wniebowziętej Pięknej Madonny w Lipinkach datowano na przełom XIII i XIV w. Pochodził z warsztatów małopolskich. Tradycyjne przekazy wspominają także o Węgrzech, Słowacji i Czechach. Do Polski (na początku do miasteczka Biecz?) przybyła prawdopodobnie gdzieś w XV w. Być może starano się tu ją uchronić przed wojnami husyckimi, i stąd stare legendy mówiące o „ucieczce Matki Bożej z Węgier”?

Ok. 1540 r. figurka była czczona w niedalekiej Męcinie Wielkiej. Mogła tam trafić jako fundacja mieszczan Biecza dla kościoła parafialnego w Męcinie Wielkiej, w tym czasie jego własności.

Obszary beskidzkie często nawiedzały rozmaite kataklizmy: w XV w. najazdy węgierskiego króla Marcina Korwina (1458-1490), zarazy, wreszcie najazdy tureckie, tatarskie i wołoskie. Nie omijały Męciny Wielkiej i w XVI w. osada, w wyniku najazdu Wołochów, przestała istnieć. A bezdomni polscy mieszkańcy Męciny przenieśli się do Lipinki przywożąc ze sobą swoją Panią (niektóre przekazy mówią wręcz o wykradzeniu figurki z kościoła zajętego przez Wołochów)…

Inna legenda niesie, że Matka Boża dotarła do Lipinek na wezbranych powodzią falach rzeczki Lipianki i zatrzymała się na jej brzegu nieopodal stojącego tam starego kościoła…

Lipiński drewniany kościół św. Marcina, a później specjalnie wybudowane w XVII-XVIII w. kościoły Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stały się celem licznych, lokalnych pielgrzymek. Do czasów zaborów - gdy w 1807 r., ramach tzw. „józefinizmu”, austriackie władze ogołociły sanktuarium, skonfiskowały wota, srebrne sukienki i korony Matki Bożej. Kult zaczął podupadać.

Sama figurka trafiła najpierw do bocznego ołtarza, potem na strych kościoła. W końcu, dzięki prostym ludziom, wybudowano jej kapliczkę przy miejscowym cmentarzu…

Dopiero tuż przed II wojną światową, w 1939 r., w wyniku działań miejscowego proboszcza i odradzającego się kultu, umieszczono ją ponownie w niszy prezbiterium kościoła i poddano konserwacji (1941 r.).

W 1969 r. Kapituła Watykańska udzieliła zgody na uroczystą koronację. Nie doszło do niej aliści szybko, bo w 1972 r. sanktuarium spłonęło. Figurkę spod głównego ołtarza wyciągnął, „siłą” wdzierając się do palącej się świątyni, wikary. Niestety, Matka Boża nasycona w trakcie konserwacji ochronnymi żywicami, nie tyle się spaliła, co stopiła od wysokiej temperatury, zatracając kształty…

Na podstawie zachowanej dokumentacji Cudowną Figurkę (typ „Pięknych Madonn”), o wys. 121 cm, odtworzył, w drewnie lipowym, rzeźbiarz Mieczysław Stobierski. W wydrążeniu, z tyłu figurki, umieszczono zachowane szczątki oryginału, zaznaczając w ten sposób ciągłość kultu…

17.viii.1980 r. Matkę Bożą Wniebowziętą koronował bp tarnowski Jerzy Ablewicz, a kazanie wygłosił bp przemyski, Ignacy Tokarczuk.

A w 2005 r. umieszczono ją w ołtarzu głównym odbudowanego sanktuarium…

Adres:

Sanktuarium Maryjne,
kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
38-305 Lipinki 7

Mapa dojazdu:

  • GoogleMap

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

innych:

  • Z dawna Polski Tyś Królową, Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1999”, wyd. V poprawione, Siostry Niepokalanki, Szymanów 1999