MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU

Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno

św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzedni

Maków Podhalański
(10.vi.1979)

KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (121)
(pełna lista: TUTAJ)

MATKA BOŻA BOLESNA
z Osieczna

Data pierwszej koronacji: 5 sierpnia 1979

następny

Tulce
(2.ix.1979)

Łącza do cudownego obrazu Matki Bożej (a także wydarzeń z Nim związanych):

  • MATKA BOŻA BOLESNA: Sanktuarium Matki Bożej, Osieczna; źródło: theotokos.ovh.org
  • MATKA BOŻA BOLESNA: Sanktuarium Matki Bożej, Osieczna; źródło: www.adalbertus.katowice.opoka.org.pl
  • MATKA BOŻA BOLESNA: Sanktuarium Matki Bożej, Osieczna; źródło: www.archpoznan.pl
  • SANKTUARIUM w OSIECZNEJ: Osieczna; źródło: www.archpoznan.pl

Nad miastem Osieczna, o 10 km od Leszna, góruje zabytkowy kościół z klasztorem franciszkanów, sprowadzonych tu w 1622 r. – w wypełnieniu woli zmarłej(?) matki(?), Zofii i żony Anny, które pragnęły w ten sposób położyć tamę rosnącej grupie innowierców w Lesznie: braci czeskich, luteran, żydów i kalwinów - Adam Przyjemski, Oboźny Koronny i senator.

Na szczęście sanktuarium nie ucierpiało podczas odwetowego, zbrojnego napadu Szwedów na Osieczną w 1655 r.…

Dzisiejsza świątynia wzniesiona została w latach 1729-1733 pod kierownictwem słynnego włoskiego architekta, Wincentego Pompeo Ferrariego.

W jej wnętrzu, wśród jednolitego, dębowego, rokokowego wystroju, w bocznym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Bolesnej (69.5x90.5 cm, olejny na płótnie) – bolejącej nad przyszłymi losami swego, trzymającego w rączce krzyż, Syna. Już w 1635 r. przed Obrazem, pochodzącym prawdopodobnie z pierwszej ćwierci XVII w., nieznanego artysty, należącym do dość rzadko spotykanych typów obrazów Matki Boskiej, złożono pierwsze wotum dziękczynne.

U dołu artysta złożył bukiet kwiatów i umieścił napis - po polsku: „Dzieciątko Paniątko śpi snem zmorzone”, co może świadczyć o powstaniu obrazu w Polsce…

Stara, miejscowa tradycja głosi, że w 1795 r., w dniu dokonania III rozbioru Polski, podczas publicznego nabożeństwa zasłona obrazu spadła samoczynnie i zakryła Święty Wizerunek przed przerażonymi tym zjawiskiem zakonnikami i wiernymi…

W czasie zaborów klasztor w Osiecznej, jak duża część polskich sanktuariów, był zamknięty rozkazem rządu pruskiego, ale pamięć Madonny Osiecznej nie zaginęła wśród wiernych. To jej przypisywano zwycięstwo nad Niemcami w 1919 r., gdy 80 powstańców wielkopolskich przemogło w Osiecznej 4-krotnie większe siły wroga.

A w niesamowitym dwudziestoleciu międzywojennym kult Madonny rozkwitnął na nowo, szczególnie po ponownym przejęciu klasztoru – po stu latach nieobecności - przez franciszkanów w 1927 r.

W czasie II wojny światowej Niemcy, po brutalnym wydaleniu zakonników w 1941 r., zamknęli kościół klasztorny, wykorzystując go jako magazyn surowców, a w klasztorze założyli karny obóz pracy dla kobiet - filię więzienia rawickiego. Przewinęło się przez niego ok. 1600 więźniarek. Szesnaście z nich zmarło i zostało pochowanych w przyklasztornym ogrodzie…

Ale Obraz przetrwał przechowany w miejscowym kościele parafialnym…

Zaraz po wojnie do Osiecznej wrócili franciszkanie, a z okazji uroczystości milenijnych abp poznański Antoni Baraniak zaliczył kościół klasztorny do Sanktuariów Maryjnych swej diecezji.

O zaufaniu do Pani Osieckiej mówią niezliczone intencje ofiarodawców i księgi próśb. O Jej łaskawości świadczą wota, liczne, dawne i nowsze, nieraz szczerozłote, a inne złocone, jak korony z przeszło 200 czeskimi kamieniami, złożone na skroni Matki i Dzieciątka już przed 1737 r.…

Pod Obrazem znajduje się XVIII-wieczny miedzioryt, w barokowym kartuszu, z napisem: „Obrazu Łaskawego i Cudownego Najświętszej Bogarodzicy Panny Maryi, w Wielkopolsce, w kościele osieckim oo. Reformatów zakonu św. Franciszka, prawdziwe Wrażenie”.

Obraz był w ciągu wieków przemalowywany i uległ pewnym uszkodzeniom. Renowację przeprowadzono w 1973 r. w Toruniu, dzięki której przywrócono obrazomi pierwotną kompozycję z XVII w. (na przykład Matka Boża ma jasną – w przeciwieństwie do wizerunku jasnogórskiego – karnację).

Stolica Apostolska osobnym dekretem z 1976 r. dozwoliła na uroczysty akt papieskiej koronacji Madonny Osieckiej. Miała ona miejsce 5.viii.1979 r. i dokonał jej abp poznański Jerzy Stroba…

Adres:

Sanktuarium
Klasztor oo. Franciszkanów
ul. O. Ed. Frankiewicza 43
64-113 Osieczna

Mapa dojazdu:

  • GoogleMap

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

innych:

  • Z dawna Polski Tyś Królową, Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1999”, wyd. V poprawione, Siostry Niepokalanki, Szymanów 1999