MATKA BOŻA CZĘSTOCHOWSKA: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneMATKA BOŻA NIEUSTAJĄCEJ POMOCYLOGO PORTALU

Rzymskokatolicka Parafia
pod wezwaniem św. Zygmunta
05-507 Słomczyn
ul. Wiślana 85
dekanat konstanciński
m. i gm. Konstancin-Jeziorna
powiat Piaseczno

św. ZYGMUNT: kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własneśw. ZYGMUNT: XIX w., feretron, kościół św. Zygmunta, Słomczyn; źródło: zbiory własne

poprzedni

Głogowiec
(14.ix.1976)

KORONOWANE WIZERUNKI MATKI BOŻEJ (115)
(pełna lista: TUTAJ)

PIÉTA
z Obór

Data pierwszej koronacji: 18 lipca 1976

następny

Biechowo
(12.ix.1976)

Łącza do cudownej figury Matki Bożej (a także wydarzeń z nią związanych):

  • MATKA BOLESNA OBORSKA; źródło: theotokos.ovh.org
  • MATKA BOLESNA OBORSKA; źródło: www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl
  • MATKA BOLESNA OBORSKA; źródło: www.karmelici.pl

Oborska Piéta, rzeźba prosta i pokorna, jest dziełem pomorskiego - być może bydgoskiego - artysty (prawdopodobnie karmelity) z końca XIV w. Ta niewielka (64,5x42 cm) figurka, wyrzeźbiona z drzewa lipowego, silnie wydrążona, pokryta polichromią, przedstawia Bolesną Matkę pochyloną nad zdjętym z Krzyża i złożonym na Jej kolanach ciałem Syna.

Już w Bydgoszczy – była tam ozdobą klasztoru karmelitańskiego – uznawana była za cudowną. W latach 1581-1593 wstawiennictwu Pani Bolesnej przypisywano 7 cudów… Gdy trafiła do Obór, gdzie małżonkowie Rudzowscy ufundowali nowy karmelicki kościół i klasztor, miały miejsca nowe, liczne cudowne uzdrowienia (np. w 1627 r. uzdrowienie z kalectwa chorążego Łosia czy dziecka niewidomego od urodzenia…)

Choć bydgoscy karmelici po paru latach próbowali odzyskiwać figurkę miała ona cudownie powracać do Obór (może to być ślad sporów i pertraktacji między obu konwentami karmelickimi…)

Cudowna figura ocalała w czasie najazdów szwedzkich – choć kilkukrotnie wojska szwedzkie napadały na klasztor – co wzmogło kult Matki Bożej i w 1747 r. wystąpiono z prośbą o rozpoczęcie procesu koronacyjnego. Ale nie zdążono: jeszcze w 1761 r. zanotowano i udokumentowano 78 nadzwyczajnych łask i cudów, lecz wkrótce Rzeczpospolita przestała istnieć i proces został wstrzymany…

Karmelici jednakże pozostali w Oborach przez cały okres zaborów, co również przypisywano cudownemu wstawiennictwu Matki Bożej Bolesnej. Chociaż od 1864 r. rząd carski zakazał pielgrzymek, to i tak prywatnie rzesze ludzi ściągały do Obór do cudownego wizerunku Maryi…

Krótki antrakt niepodległości w 20-leciu międzywojennym był świadkiem odnowy kultu Oborskiej Pani, ale już we wrześniu 1939 r. szybko zbliżający się front zmusił ojców do zabezpieczenia Piéty przed kolejnymi barbarzyńcami – Niemcami. Ocalenie figurki było wynikiem niezwykłej zapobiegliwości jednego z braci zakonnych, który zamkniętą w drewnianej skrzyni Piétę początkowo ukrył w jednej z katakumb na starym cmentarzu, a później zakopał w ziemi pod budynkiem gospodarczym u lokalnego rolnika. Niemcy, mimo poszukiwań, Pani Bolesnej nie znaleźli…

6-letnie stałe zawilgocenie odcisnęło na wiekowym drewnie swoje piętno: uszkodziło polichromię i drzewo. Dwie konserwacje przywróciły jednakże rzeźbie pierwotne piękno (drugiej z ogromnym pietyzmem dokonała konserwator Krystyna Borkowska-Niemojewska z Krakowa).

W 1972 r. Madonna wróciła na swoje dawne miejsce w niszy głównego ołtarza kościoła karmelitów w Oborach, skąd do dzisiaj roztacza opiekę nad całą Ziemią Dobrzyńską…

18.vii.1976 r., w uznaniu ponad pięciowiecznego kultu oborskiej Piéty, Święta Kongregacja ds. Kultu Bożego w Rzymie zezwoliła na koronowanie koronami papieskimi wizerunku Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Dokonał tego Prymas Tysiąclecia, Stefan kard. Wyszyński (1901, Zuzela – 1981, Warszawa) w asyście biskupów płockich. Nad figurą widniał napis: „Maryja króluje, uzdrawia, pociesza”.

Dzisiaj sanktuarium w Oborach po Jasnej Górze, Licheniu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Piekarch, Gietrzwałdzie i Gidlach należy do jednych z najliczniej odwiedzanych, nie tylko przez mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej i Mazowsza Płockiego, ale także z Warmii, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej, Pomorza, kurpi z Puszczy Białej i Zielonej, sanktuariów Maryjnych w Polsce.…

Adres:

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
Obory
87-645 Zbójno k. Rypina

Mapa dojazdu:

  • GoogleMap

Opracowanie oparto na następujących źródłach:

polskich:

innych:

  • Z dawna Polski Tyś Królową, Koronowane wizerunki Matki Bożej 1717-1999”, wyd. V poprawione, Siostry Niepokalanki, Szymanów 1999